Atsts sau mukaltin, care este mai bine

Mukaltin și acetilcisteina sunt medicamente care îmbunătățesc evacuarea sputei. Acestea sunt utilizate în diverse patologii respiratorii și boli de ORL. Împreună, ACC și Mukaltin nu ar trebui utilizate, deoarece medicamentele au efecte terapeutice foarte similare. Dacă luați medicamente în același timp, sputa începe să se formeze în cantități mari. Este mai bine să beți alternativ medicamentele.

Proprietăți farmacologice, indicații, restricții, forme de medicamente

Mukaltin este un remediu care facilitează îndepărtarea sputei. ACC ajută la diluarea flegmului. Mukaltin este produs sub formă de tablete (0,05 g). Acetilcisteina se vinde sub formă de tablete (100 mg, 200 mg), forme granulare (100 mg, 200 mg) sub formă de sirop (20 mg) și pulbere (100 mg, 200 mg). În farmacii, puteți achiziționa și ACC Long. Este valabil timp de 12 ore.

Mukaltin conține substanțe polizaharide din planta Althea. Medicamentul accelerează cilia epiteliului bronhiilor și traheei, crește formarea mucusului. ACC permite arderea sputei prin distrugerea legăturilor mucopolizaharidice. Instrumentul nu-și pierde proprietățile chiar și în descărcarea purulentă.

Indicații și limitări pentru prescrierea medicamentelor

Mukaltin este utilizat pentru tratamentul patologiilor respiratorii. Medicamentul este prescris pentru sputa slab drenată. Instrumentul nu este utilizat în prezența alergiilor la componente, precum și a leziunilor ulcerative ale tractului digestiv.

Indicații de utilizare Acetilcisteină:

  • pulmonar patologic cu sputa vâscoasă;
  • inflamația bronhiilor;
  • bronșită cu componentă obstructivă;
  • traheită, laringită;
  • inflamația țesutului pulmonar;
  • astm bronșic;
  • inflamația leziunilor bronhioalelor;
  • formarea abcesului de țesut pulmonar;
  • leziunea inflamatorie a sinusurilor paranazale;
  • fibroza chistică;
  • inflamația urechii medii.

ACC nu este utilizat pentru alergie la componentele medicamentului, leziuni ulcerative ale tractului digestiv, în prezența sângelui în spută, în timpul alăptării, atunci când poartă un făt. Acordați cu atenție medicamente pentru astm bronșic, boală pulmonară obstructivă, hipertensiune portală. Unele forme nu sunt utilizate pentru deficit de lactază și malabsorbție.

Analogul Mukaltin sunt medicamentele Licorice. Bromhexin și Lasolvan sunt considerate a fi analog cu ACC.

Regulile de utilizare a medicamentelor

Mukaltin este prescris de 1-2 comprimate de trei ori pe zi. Cursul de terapie este de 7-14 zile. Dacă se administrează o pilulă unui copil, acesta poate fi dizolvat într-o cantitate mică de apă (60-70 ml). Medicamentul nu este utilizat cu medicamente care inhibă reflexul tusei. Această combinație duce la stagnarea secrețiilor bronșice, încalcă funcția respiratorie. Consumul de Mukaltin în timpul tratamentului cu ACC nu este permis.

Mukaltin sau atsts da un copil?

Bine ai venit! Fetelor, spune-mi, este mai bine să dai tuse unui copil de 8 ani - mukaltin sau atst? Medicul ne-a prescris un doctor, dar el a fost beat timp de 4 zile și nu a ajutat deloc, mi se pare că a devenit și mai rău. La domiciliu există încă mukaltin și atsturi, ce este mai bine să dați?

Articole similare:

Nu trebuie să oferiți nimic singur. În plus, Mukaltin: Am văzut un videoclip de la Komarovsky, unde a interzis în mod categoric să dea acest medicament copiilor. Nu-mi amintesc motivele. Dacă vi se pare că sa agravat, ar trebui să contactați medicul pediatru. Un pediatru va asculta plamanii si va prescrie un alt medicament. De regulă, în caz de deteriorare, este prescris un antibiotic. Dacă boala auto-vindecătoare poate fi condusă și o face mai rău.

Lasolvan (este Ambroxol pentru 30p) ajută la tusea bine. Mai ales dacă faceți inhalare cu o soluție de ambroxol utilizând un nebulizator. În plus față de această soluție, la fiecare două ore puteți respira apă minerală. Dar despre dozajul unui doctor, afla.

Dr. mama este în general un medicament foarte bun și este ciudat că el nu a ajutat. Și cu atât mai mult a devenit mai rău cu cuvintele tale, este, în general, surprinzător. Încearcă să spargi Ingaliptom. Pot fi copii de la cinci ani. Poate că va ajuta. Mukaltin sau Atsz, nu le-aș da copilului fără a consulta un medic pediatru.

Și ce este o tuse uscată sau umedă? Mukaltin îndepărtează bine flegma, dacă tusea este umedă. Dar nu sunt un susținător al unuia sau al celuilalt. Ii dau copilului Lasolvan in sirop. Instrument excelent. Puteți, de asemenea, să faceți inhalare, care este foarte eficientă.

Analogi ieftini ai producției rusești și străine de instruire și comparație ACC

Terapia T a bolilor bronhopulmonare cu sputa dificilă include întotdeauna administrarea medicamentelor expectorante și mucolitice. Dintre gama largă de astfel de produse, recenzii lăudabile de la medici și majoritatea pacienților au obținut medicamentul ACC, care pe piața farmacologică este furnizat în mai multe forme cu diferite concentrații ale substanței active.

Medicamentul, de lungă durată pe piață, utilizat adesea în pediatrie, are o tolerabilitate bună și interacționează bine cu alte medicamente. Costul ACC este destul de ridicat, atât de mulți caută omologii săi ieftini.

Înainte de a analiza cum puteți înlocui un ACC, trebuie să vă familiarizați cu marca în sine, cu compoziția, proprietățile și alte informații.

Forme de eliberare și indicații de utilizare

ACC aparține grupului de medicamente mucolitice și expectorante cu proprietăți de detoxifiere. Se utilizează în diferite boli care afectează organele ORL și sistemul respirator.

Medicamentul are capacitatea de a nu numai să dilueze sputa, dar și să-l elimine eficient din plămâni și bronhii.

Substanța activă a ACC este acetilcisteina, care acționează după cum urmează:

  • reduce viscozitatea sputei;
  • reduce capacitatea celulelor bacteriene de a aderezia (lipirea) la membranele mucoase;
  • neutralizează efectele dăunătoare ale radicalilor liberi (particule care intră în tractul respirator), stopând astfel procesul inflamator.

Producătorul ACC - compania farmacologică "HEXAL AG" Germania oferă produsele sale în mai multe forme, ceea ce vă permite să alegeți doza potrivită de medicament pentru copii și adulți:

Pulbere sau granule pentru suspensie 100 mg. Sirop 100 ml. Tablete efervescent 100 mg, 200 mg, 600 mg lungime. Soluția injectabilă pentru injecția ACC este de 100 mg și 300 mg în 1 ml. Preț - 370 de ruble.

  • Granule (portocaliu) pentru prepararea suspensiilor. Acestea conțin 100 mg de acylstein în 5 ml de sirop preparat. Utilizat în pediatrie. Disponibil în flaconul de 60 ml cu o lingură de măsurare pentru dozare convenabilă. Costul de 250 de ruble.
  • Tablete efervescente și pulbere pentru soluție. Sunt furnizate în doze de 100, 200 sau 600 mg. Pentru adulți, se poate utiliza ACC Long (600 mg). Disponibil într-un număr de pachet de 20 de pungi sau tub de aluminiu cu numărul 10 comprimate efervescente. În farmacii puteți cumpăra la prețuri cuprinse între 250 și 400 de ruble.
  • Soluția injectabilă pentru ACC este produsă în fiole de 2 ml. Conține în 1 ml de 100 mg și 300 mg de ingredient activ. Preț de la 350 de ruble.

ACC este foarte eficient în tratamentul bolilor tractului respirator, atât acute cât și cronice, care sunt însoțite de o tuse umedă cu spută dificil de separat.

În plus, medicamentul sa dovedit a fi un remediu eficient pentru procesele inflamatorii patologice prelungite în cavitatea nazală și în sinusurile paranazale.

Instrucțiunile privind medicamentul conțin următoarele indicații pentru prescrierea medicamentului:

  • Bronșită acută și cronică.
  • Laringită.
  • Traheită.
  • Bronșită acută și traheobronchită.
  • Pneumonie.
  • Laringotraheită.
  • Bronșiectazie.
  • Emfizemul.
  • Fibroza chistică.
  • Tuberculoza.

În plus față de principalele indicații, medicamentul poate fi utilizat pentru sinuzită prelungită, sinuzită și otită, atunci când sputa vâscoasă este prezentă în organele mucoase ENT.

Mecanismul de acțiune al ACC se datorează compoziției sale. După ce a luat medicamentul, ingredientul activ - acylstein, nu numai că diluează sputa, ci îl îndepărtează și din tractul respirator. În plus, are un efect moderat antiinflamator, îmbunătățește funcțiile secretomotorii ale corpului.

dozele

ADC tuse medicament poate fi folosit pentru adulți și copii. Principalul lucru este să calculați corect doza care va atinge vârsta pacientului.

În pediatrie, ACC este utilizat în sirop sau pulbere, câte 100 mg. de la 2 ani. Doza zilnică nu trebuie să depășească 200-300 mg. Copiilor între 6 și 12 ani li se prescriu 300-400 mg pe zi.

După 12 ani, puteți lua medicamentul deja într-o doză adultă de 600 mg pe zi, echivalentul a 3 pachete de 200 mg sau 1 comprimat efervescent (600 mg).

Se recomandă administrarea medicamentului după masă. Granulele și tabletele efervescente sunt mai întâi dizolvate în 200 ml de apă fiartă la cald. Durata tratamentului este de 5-7 zile.

Ampulele pentru injecții sunt adesea folosite în spital. Doza este aleasă individual pentru fiecare pacient.

În plus față de medicamentul pe cale orală, ACC poate fi utilizat pentru inhalare utilizând un nebulizator. Pentru terapia cu nebulizator, medicamentul este diluat cu 9% clorură de sodiu într-un raport 1: 1.

Contraindicații și efecte secundare

ACC are o tolerabilitate bună, dar este necesară excluderea sau limitarea medicamentului în următoarele condiții și patologii:

  • intoleranță la compoziție;
  • perioada de sarcină și lactație;
  • ulcer peptic și ulcer duodenal;
  • rinichi și insuficiență hepatică;
  • hemoragie hemoragică.

ACC nu este recomandat să fie luat împreună cu alte medicamente mucolitice sau antitusive, precum și cu produse care conțin codeină.

În cazuri rare, după administrarea medicamentului, se pot produce reacții adverse:

  • reacții cutanate alergice;
  • șoc anafilactic;
  • slăbiciune și somnolență;
  • încălcarea scaunului;
  • greață, nevoia de a vomita.

Apariția acestor simptome poate fi un motiv pentru a anula medicamentul sau pentru a reduce doza acestuia. Dacă, dintr-un anumit motiv, nu este posibilă recepția unui ACC, trebuie să consultați un medic care îl poate înlocui cu un analog.

Lista analogilor este mai ieftină

Cea mai mare parte a analogilor din Acc are un cost mai accesibil, dar are același efect terapeutic. Alegerea oricărui medicament trebuie aprobată împreună cu medicul.

Medicamentele generice (medicamente cu același ingredient activ) sunt:

  • Acetilcisteina este un analog structural al unui centru național de producție internă, are aceleași caracteristici, dar un cost mai mic, care nu depășește 220 de ruble pe pachet de 20 de pachete de 200 mg.
  • Mucolitice pe bază de acetal - acetilcisteină, se referă, de asemenea, la analogi structurali. Adesea folosit ca medicament, sinonim cu ACC, are un preț mai mic - de la 230 ruble. Sunt administrate la o doză de 100, 200 și 600 mg.
  • Mukobene - comprimate efervescente 10 buc. în trebochek costul de la 180 de ruble. Doza de acetilcisteină este de 100, 200 și 600 mg.
  • Mukomist - un medicament similar pentru inhalare. Disponibil în fiole de 5 ml. Concentrația soluției este de 20% (echivalentul a 200 mg.) Prețul medicamentului este de la 170 de ruble. pe pachet de 6 bucăți.
  • Mukoneks se face sub formă de pulbere (granulată) pentru suspensie, în sticle de 40 și 60 de grame. Costul de 200 de ruble, doza de substanță activă - 100 mg.

Următoarele medicamente pot fi considerate înlocuitori mai ieftini pentru ACC în funcție de efectul terapeutic:

  • Bromhexina este un analog ieftin al Centrului Științific din Belarus al producției din Belarus, cu un efect terapeutic similar. Se utilizează în prezența sputei vâscoase în plămâni și bronhii. Prețul pentru 20 de tablete este de aproximativ 30 de ruble. Dacă alegeți același medicament de fabricare străină (de exemplu, Germania), costul său nu va depăși 100 de ruble.
  • Ambroxol este un analog rusesc bazat pe clorhidrat de ambroxol într-o doză de 30 mg. Medicamentul are capacitatea de a lichefia și îndepărta sputa, adesea folosită în tratamentul bronșitelor, pneumoniei. Prețul medicamentului - 40 ruble pentru 20 de comprimate. Medicamente mai scumpe pe baza Ambroscol includ Lasolvan, Ambrogexal, Flavomed, Ambrobene.

Acestea nu sunt toate analogii care pot fi înlocuite de ACC atunci când tuse, dar, în ciuda costurilor lor mai mici, alegerea oricărui medicament trebuie să fie convenită cu medicul.

Lista analogilor necostisitori pentru copii

Lista de medicamente care permit înlocuirea ACC pentru un copil este destul de extinsă, deci luați în considerare produsele disponibile cu o bună activitate terapeutică.

  • Fluimucil este un analog structural al ACC-urilor bazate pe acetilcisteină. Disponibil în diferite forme, poate fi administrat copiilor după 6 ani. Medicamentul este adesea utilizat în bolile sistemului respirator, permite diluarea și îndepărtarea sputei. Prețul depinde de forma de eliberare, dar practic nu depășește 200 de ruble.
  • Mukaltin este unul dintre cei mai ieftini și mai obișnuiți mucolitici. Compoziția conține extract de Althea. Se folosește pentru tuse productivă, poate fi utilizat în pediatrie de la 3 ani, cu excepția alergiilor la compoziție. Preț - 20 de ruble pentru 10 comprimate.
  • Pertusin este un expectorant și ieftin sirop de tuse pe bază de ingrediente din plante (extract de cimbru și bromură de potasiu). Contribuie la diluarea și evacuarea sputei vâscoase, are un gust dulce și plăcut. Poate fi folosit de la 3 ani. Costul de 70 de ruble în sticlă de 100 ml.
  • Ambroxol (pentru copii) este un medicament din categoria medicamentelor mucolitice și expectorante. Pentru copii, este produs sub forma unui sirop de 15 mg de substanță activă. Medicarii folosiți adesea în practică pentru bronșită, răceală, pneumonie. Prețul ei în farmacii nu depășește 80 de ruble.
  • Alteyka - medicamentul cu tuse pe bază de plante cu sputa dificil de separat. Compoziția conține rădăcina lui Althea. Pot fi atribuite copiilor de la 1 an. Preț de aproximativ 90 de ruble pe sticlă.

Acz sau Bromhexine - care este mai bine?

Comparând ambele medicamente, primul lucru pe care trebuie să-l observați sunt diferențele de compoziție. Prin urmare, ACC conține acetilcisteină și bromhexină - clorhidrat de bromhexină.

Dar ambele substanțe au un efect similar: ele stimulează funcția motorie secretoare a tractului respirator pentru a dilua sputa, pentru a accelera excreția.

Medicamentul poate fi utilizat pentru copii sub formă de sirop și pentru adulți sub formă de comprimate de 8 mg.

Spre deosebire de ACC, bromhexina este mai puțin eficientă și mai toxică, dar mai puțin costisitoare. Dacă medicul a prescris ACC, nu ar trebui să îl schimbați singur pentru Bromhexină, mai ales când vine vorba de tratarea unui copil.

Care este mai bine - Acz sau Lasolvan?

Spre deosebire de ACC, Lasolvan are o compoziție diferită - substanța activă Ambroxol, dar are un mecanism de acțiune similar. Medicamentul este disponibil sub formă de sirop pentru copii și adulți, tablete și soluție pentru inhalare.

Dacă comparați beneficiile celor două medicamente, atunci ACC are puțin mai multe dintre ele: deci, în plus față de medicamentele expectorante și mucolitice, medicamentul are un efect antitoxic și antibacterian.

În unele cazuri, cele două medicamente în cauză sunt prescrise în combinație, una orală și cealaltă prin inhalare.

În pediatrie, Lasolvan poate fi utilizat de la 6 luni și ACC numai de la 2 ani. Costul medicamentelor este aproape la fel, deci înainte de a alege, este mai bine să consultați un medic.

Ambrobene sau Azz

Ambele medicamente diferă în compoziția lor, dar au aceeași afiliere farmacologică - se referă la mucolitici. Componenta activă Ambrobene este aceeași cu cea a Lasolvan - ambroxol.

De droguri are aceeași formă de eliberare, dar producătorii sunt diferite. Ambroben este utilizat în tratamentul complex al bronșitei, laringitei, pneumoniei și a altor boli în care există spută vâscoasă în plămâni.

Spre deosebire de ACC, Ambrobene, pe lângă efectul expectorant, are un efect moderat antiviral. Cu afecțiuni respiratorii avansate, ambele medicamente pot fi combinate, dar intervalul dintre aportul lor ar trebui să fie de cel puțin 1,5 ore.

Observațiile pediatrilor au arătat că, pentru copiii sub 5 ani, este mai bine să se utilizeze un sirop sau soluție de inhalare Ambrobene. Prețul său este ușor mai mic decât la ACC, este de aproximativ 200 de ruble. pentru sirop și 150 pentru pastile.

Ambroxol sau Acz

Ambroxol și ACC sunt două medicamente eficiente din grupul medicamentelor expectorante cu compoziție diferită. Ambroxol - produse de farmacologie domestice cu un cost mai mic. Adesea, ambele medicamente sunt folosite în complex, dar medicul trebuie să le prescrie.

Pentru copii, Ambroxol merită să cumpere sub formă de sirop, iar adulții sunt prescrise pilule. De droguri este permis de la 6 luni, în timp ce ACC, numai de la 2 ani.

Ambroxol este mult mai mic decât ACC: tablete de 40 ruble și sirop - 70 ruble pe sticlă. După cum arată practica și supravegherea medicilor, Ambroxol pe piața internă este mai puțin eficace decât ACC. Prin urmare, atunci când alegeți una dintre cele două medicamente - trebuie să vă adresați medicului dumneavoastră.

Care este mai bine - Acz sau Fluimucil?

Analogii structurali ai ACC includ medicamentul Fluimucil, care conține, de asemenea, acetilcisteină. Ambele medicamente au același efect, iar diferența dintre ele în țara de origine.

Astfel, analogicul se face în Elveția sau Italia, iar ACC este realizat în Slovenia și Germania. Fluimucil este prezentat sub formă de tablete efervescente, soluție orală, inhalări și injecții.

Principiul acțiunii celor două medicamente este același - productivitatea tusei este îmbunătățită considerabil, sputa este lichefiată, ușor de îndepărtat.

Avantajul Fluimucil este posibilitatea utilizării sale pentru inhalare, care vă permite să aveți un efect mai rapid asupra tratamentului, deoarece medicamentul acționează chiar în centrul inflamației.

Dezavantajul medicamentului îl reprezintă incapacitatea de a folosi în 6 ani, în timp ce ACC poate fi utilizat de la vârsta de 2 ani. Cu toate acestea, Fluimucil este cu 10% mai ieftin de la ACC.

Ascoril sau Azz

Ambele medicamente au diferite ingrediente active. Așa că Atsts conține acetilcisteină, iar Ascoril se referă la mijloacele combinate, care constau în bromhexin, guaifenesin și salbutamol.

Astfel, în plus față de efectul expectorant, Ascoril are o proprietate bronhodilatatoare - ameliorează bronhospasmul, deci este adesea prescris pentru obstrucții - bronșită, astm, laringită.

Pentru copii, Ascoril este disponibil sub formă de sirop, care poate fi utilizat de la 6 luni, iar adulții sunt prescrise pilule.

Prețul a două medicamente este aproape același, însă alegerea dintre medicamente ar trebui făcută de medic pe baza intensității semnelor clinice și a diagnosticului.

Aceleași preparate pentru Ascoril sunt descrise aici.

Mukaltin sau ACC

Analogii disponibili și siguri ai ACC includ Mukaltin pe bază de plante, care nu are contraindicații, pot fi utilizați în timpul sarcinii și alăptării.

Deși este mai ieftin, dar, după cum arată practica, efectul ar trebui să fie mult mai slab decât ACC (precum și din orice medicament pe bază de plante). Ca parte a Mukaltin conține extract de Althea, care stimulează producerea de secreții, facilitează excreția sa din sistemul respirator.

Cel mai bun efect al Mukaltin este observat la începutul bolii, dar atunci când există spută, dar aceasta merge bine.

O descriere detaliată a medicamentului și instrucțiunile de utilizare sunt aici.

În cazul unui exudat gros și dificil de separat, este mai bine să vă opriți alegerea la ACC.

În concluzie

Pe baza celor de mai sus, se poate concluziona că există o mulțime de medicamente care permit concurența cu ACC, în timp ce costul unora este mult mai mic decât al brandului.

Cu toate acestea, alegerea analogului de ACC pentru tuse, nu ar trebui să vă ghidați de preț și să cumpărați fonduri cu activitate terapeutică scăzută. Este important să se înțeleagă că bolile sistemului respirator pot provoca diverse complicații, pot avea o formă cronică, care uneori îngreunează tratamentul ulterior.

Pentru tratamentul bolilor plămânilor și bronhiilor nu este suficient un mucolitice. Tratamentul trebuie să fie cuprinzător, să includă nu numai recepția medicamentelor simptomatice pentru îndepărtarea sputei, ci și sistemul sistemic care vizează eliminarea agentului patogen.

De asemenea, este necesar să observați repausul patului în timpul perioadei acute și să utilizați mai mult lichid, va ajuta la subțierea mucusului și la eliminarea bronhiilor de acumulare.

Cel mai important lucru în tratamentul acestor boli este consultarea medicului, respectarea tuturor prescripțiilor sale.

Pot să iau în același timp Mukaltin și ACC?

Eu nu sunt medic, îmi tratez familia și copiii și cred că aceste două medicamente antitusive nu ar trebui luate în același timp.

Atât Mukaltin cât și ACC au un efect antitusiv.

Trebuie să bei un singur lucru.

Acesta este modul în care se bea paracetamol și beți-l cu o privire.

Este mai bine să acordați preferință Mukaltinului, deoarece acest medicament este natural, pe bază de plante medicinale, nu există efecte secundare și numai 2 contraindicații.

Poate exista mai mult rău de la ACC

Mukaltin este sfătuit să bea cu Bromhexine.

Cu o tuse uscată, Mukaltin este băut timp de 5 zile pentru a permite sputa să se retragă, iar apoi Pertusin este beat pentru a elimina efectele reziduale.

Mukaltin este un instrument care are un efect calmant, antiinflamator, expectorant.

ACC este, de asemenea, un medicament care are un efect expectorant, mucolitic.

Diferența dintre aceste medicamente este în preț. De exemplu, medicamentul sub formă de tablete sub formă de tablete costă aproximativ 300 de ruble în farmacii, iar costul comprimatelor de Mukaltin este de numai 12 ruble.

Nu are sens să luăm împreună aceste două medicamente, deoarece acestea au un efect similar.

Când tuse, medicii scriu adesea ACC, dar pregătirea bugetului Mukaltin este adesea uitată, dar pentru nimic, mukaltin este o pregătire excelentă.

În ceea ce privește dacă este posibil să luați aceste două medicamente în același timp, este mai bine să abandonați această afacere, medicamente cu același efect, deci de ce beți ambele medicamente.

Da, această metodă poate fi potrivită pentru utilizare, deoarece ambele medicamente pot fi aplicate în tratament absolut în paralel. Medicamentul - ACC are un efect în care o persoană are expectorație și acțiune mucolitice.

De asemenea, acest medicament poate reduce în mod semnificativ vâscozitatea mucusului, care este localizată în bronhii și va permite o cale mai ușoară pentru ca mucusul să dispară când tuse. Medicamentul Mukaltin are o acțiune îndreptată spre procesul antiinflamator și efectul bronhodilatator.

De droguri reduce numărul de dorințe, și, de asemenea, contribuie la eliberarea de mucus, situat în plămâni. Aceste medicamente pot interacționa unul cu altul și destul de liber.

Dacă mergeți adânc și citiți secțiunea în care sunt scrise mijloacele, care sunt contraindicate pentru interacțiune, atunci puteți să vă asigurați cu ușurință că aceste medicamente nu reacționează una cu cealaltă și în nici un fel. Nu există contraindicații. Nu trebuie să fiți nervoși și puteți folosi în siguranță aceste medicamente în același timp.

Mukaltin sau ACC - care este mai bine? Veți învăța toate cele mai importante!

Comparația medicamentelor

Pentru a înțelege diferența dintre Mukaltin și ACC, dacă este posibil să le administrați împreună adulților și copiilor și în acest caz toți acționează mai eficient, este necesar să se familiarizeze mai mult cu proprietățile lor.

structură

Ingredientul activ al tabletelor Mukaltin este un extract uscat din rizomul plantei medicinale Altea. Concentrația sa într-o singură doză de medicament este de 0,05 g. Acidul tartric, stearatul de calciu și bicarbonatul de sodiu sunt utilizate ca ingrediente auxiliare.

Componenta activă a tuturor formelor de dozare ale ACC este acetilcisteina. Cantitatea sa în medicament poate varia:

  • tablete efervescente - 100, 200 sau 600 mg;
  • sirop - 20 mg / ml;
  • pungi de granule pentru prepararea soluției - 100 mg.

În plus, compoziția formelor de dozare enumerate include ingrediente de aromatizare și de formare.

Mecanism de acțiune

  • Extractul de Althea este un puternic mucolitice de origine naturală. Mucusul conținut în acesta acoperă mucoasa tractului respirator, ameliorând inflamația, promovând repararea țesuturilor și stimulând expectorarea sputei. Ca urmare a administrării de Mukaltin, tusea lor uscată devine umedă.
  • Substanța activă ACC - acetilcisteină - intră într-o reacție chimică cu mucus în bronhii și o diluează. Din acest motiv, îndepărtarea sputei este facilitată, atacurile de tuse apar mai puțin frecvent și devine productiv.

mărturie

ACC este prescris pentru astfel de boli precum:

  • bronșită (inflamația bronhiilor), inclusiv acută, cronică și obstructivă - însoțită de spasme;
  • astm bronșic - o boală a bronhiilor, care determină îngustarea lor periodică și atacurile de sufocare;
  • pneumonie - pneumonie;
  • bronhiolita și bronhiectazia - deformările bronhice, respectiv îngustarea sau expansiunea acestora;
  • otita medie - inflamația urechii medii;
  • sinuzită - procese inflamatorii în sinusurile paranasale;
  • fibroza chistică este o patologie congenitală severă care afectează în mod negativ activitatea sistemului respirator și a altor organe;

Indicații suplimentare pentru sirop și soluția ACC sunt inflamația simultană a laringelui și a traheei (laringotraheita), precum și a bolii pulmonare obstructive cronice (COPD). Aceasta din urmă este o îngustare a bronhiilor în combinație cu modificări în structura țesutului plămânilor și încălcarea funcțiilor lor.

Mukaltin este prescris pentru orice afecțiune a organelor respiratorii în formă acută sau cronică, dacă este însoțită de o tuse uscată cu sputa dificil de separat.

Contraindicații

ACC nu poate fi luată atunci când:

  • intoleranța la medicamente;
  • exacerbarea ulcerelor gastrice și duodenale;
  • hemoragie hemoragică, hemoptizie;
  • sarcina și alăptarea.

Pentru copii, medicamentul sub formă de sirop poate fi administrat în ziua a 11-a după naștere, dar numai conform instrucțiunilor și sub supravegherea unui medic. Granulele de aromă portocalie sunt contraindicate timp de până la 2 ani, forme de dozare cu o doză mai mare de 100 mg - până la șase.

Contraindicațiile la administrarea de Mukaltin sunt hipersensibilitate la componentele sale, precum și ulcere gastrice și duodenale.

Efecte secundare

ACC rareori provoacă efecte secundare, dintre care cel mai probabil:

  • dureri de cap;
  • scăderea tensiunii arteriale;
  • tinitus;
  • inima palpitații;
  • greață;
  • vărsături;
  • stomatita (inflamația mucoasei orale);
  • arsuri la stomac;
  • hemoragie hemoragică;
  • bronhospasm;
  • erupție cutanată și mâncărime.

Mukaltin poate provoca reacții alergice numai în cazul sensibilității crescute a organismului la acesta.

Forme de eliberare și preț

Medicamentul ACC este prezentat în farmacii în mai multe forme de dozare:

  • tablete efervescent 100 mg, 20 buc. - 253 ruble;
  • tablete efervescent ACC-Long (600 mg), 10 buc. - 354 freca;
  • 20 de piese - 564 de ruble;
  • sirop, 100 ml - 252 ruble;
  • granule pentru prepararea unei soluții de 600 mg, 6 pachete - 130 ruble;
  • 200 mg (miere-lamaie), 20 de ambalaje. - 196 de ruble;
  • 200 mg (portocaliu), 20 pachete - 117 ruble;
  • 100 mg (portocaliu), 20 de ambalaje. - 130 de ruble.

Mukaltin este disponibil numai în comprimate, prețul depinde de cantitatea din ambalaj:

  • 10 bucăți - 11 ruble;
  • 20 de piese (Reînnoirea lui Mukaltin) - 50 de ruble.

Mukaltin sau ACC - care este mai bine?

Pentru a răspunde la această întrebare, ar trebui să indicați pe scurt beneficiile fiecărui medicament.

  • elimină eficient tusea uscată;
  • are mai puține contraindicații;
  • pot fi utilizate în timpul sarcinii și alăptării;
  • nu are restricții de vârstă;
  • practic nu are efecte secundare;
  • mult mai ieftin.
  • o gamă mai largă de indicații pentru admitere;
  • o varietate de forme de dozare, incluzând curentul pentru o lungă perioadă de timp (ACC-Long).

Astfel, atunci când alegeți un medicament ar trebui să se concentreze asupra caracteristicilor individuale ale pacientului și a tipului de boală. Mukaltin este preferat atunci când există contraindicații absolute la utilizarea acetilcisteinei, în timpul sarcinii și alăptării ca un mijloc mai sigur. ACC este mai potrivit pentru tratamentul inflamației urechii medii, a sinusurilor paranazale și ACC-Long este mai bine de ales în caz de boli grave, cum ar fi pneumonia, fibroza chistică, procesele inflamatorii purulente.

ACC și Mukaltin: compatibilitate

Aceste medicamente sunt de obicei prescrise separat, dar le puteți lua în același timp. Acest regim de tratament este prezentat în caz de eșec al unui medicament. Atunci când sunt combinate cu Mukaltin și ACC, se manifestă acțiunea complexă a componentelor active ale acestora, iar simptomele dureroase dispar mai repede.

Ca acest articol? Să înțelegem asta. Rate acum!

Mukaltin sau atestă ce este mai bine

Tusea este principalul simptom al celor mai multe răceli. Este un act reflex, însoțit de o contracție ascuțită a mușchilor respiratori și eliberarea ulterioară a aerului. Reflexul vizează eliminarea iritantului din trahee și bronhii. O tuse agonizantă provoacă disconfort, prin urmare, în timpul tratamentului, frigul comun este prescris medicamente antitusive. Acestea nu numai că ameliorează afecțiunea, ci și îmbunătățesc eliberarea sputei - face ca tusea să fie productivă.

"ACC", care este utilizat în mod activ pentru tratamentul bolilor însoțite de tuse, este foarte popular. Medicamentul conține acetilcisteină - este ingredientul activ. Medicamentul este produs sub formă de tablete, granule și sirop este foarte potrivit pentru copii.

Pulberea costă 150-200 de ruble, iar tabletele efervescente - 270.

efect

Acetilcisteina afectează secreția bronhiilor și a sinusurilor, rupând legăturile formate între moleculele de mucopolizaharide. Aceasta contribuie la diluarea sputei, îmbunătățind astfel clearance-ul tractului respirator. O tuse, în același timp, devine umedă și este mai ușor tolerată de pacienți decât una uscată dureroasă. În sinusuri, de asemenea, o diluție a secretului. Efect suplimentar antiinflamator datorat activării celulelor imune. Substanța activă are o biodisponibilitate ridicată, după 2 ore în sânge există concentrația maximă posibilă.

mărturie

Medicamentul este eficient pentru tratamentul afecțiunilor însoțite de secreție crescută. Acestea includ afecțiuni respiratorii - bronșită și bronșiolită, traheită, astm, bronhiectază. Este, de asemenea, eficient pentru tratamentul sinuzitei și otitei medii. Un rezultat pozitiv este de asemenea observat atunci când se iau pentru tratamentul fibrozei chistice și a laringitei. Astfel de indicații au acest medicament și medicamente similare - adesea echivalentul "ACC" este mai ieftin.

Instrucțiuni de utilizare

Medicamentul este prescris după o masă. Înainte de a lua, granulele sau tabletele efervescente trebuie dizolvate în apă caldă - 100 ml. Doza zilnică pentru copiii de peste 14 ani și adulți este de 400-600 mg. Ar trebui împărțită în 2 sau 3 doze. Pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 6 și 12 ani, este prescris 300-400 mg / zi, iar pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2-5 ani, 200-300 mg / zi. Medicamentul este utilizat pentru tratamentul copiilor de la vârsta de 10 ani - 50 mg pe zi. Doza este ajustată de medicul curant. De regulă, tratamentul se efectuează în termen de 7 zile, dar uneori cursul crește.

Efecte secundare

Medicamentul are o cantitate mică de efecte secundare. "ACP" poate provoca greață, vărsături și arsuri la stomac. Din sistemul nervos posibil tinitus și cefalee. În plus, există cazuri de creștere a tensiunii arteriale după aplicarea medicamentelor.

Contraindicații

Medicamentul "ACC" poate fi utilizat atât de adulți cât și de copii. Când nu ar trebui să-l numiți? Medicamentul este contraindicat dacă este disponibil:

  • alergia la componente și intoleranța la fructoză;
  • hemoragie hemoragică;
  • peptic ulcer;
  • insuficiență renală și hepatică severă.

Utilizarea "ACC" în timpul sarcinii și alăptării nu este recomandată. În acest moment, medicamentul este prescris numai cu permisiunea unui specialist pentru indicații stricte.

Cum se înlocuiește "ACC"?

Medicamentul este eficient pentru tratamentul tusei. Îmbunătățește secreția de spută, făcând tusea productivă și mai puțin dureroasă. Excreția accelerată a sputei din tractul respirator - cheia unui tratament de succes rapid. Cu toate acestea, mulți sunt interesați dacă există un analog al "ACC" mai ieftin.

"Abrol"

Ingredientul activ al medicamentului (clorhidratul de ambroxol) contribuie la activarea celulelor seroase în glandele bronhiilor și, de asemenea, crește formarea de enzime speciale responsabile de despicarea sputei de mucopolizaharide. Medicamentul se caracterizează printr-un efect de expectorant pronunțat, care îl face înlocuitor demn de "ACC". Tabelele "Abrol" sunt potrivite pentru tratamentul adulților și copiilor de la 12 ani. De regulă, medicul prescrie un curs de 1 comprimat de 3 ori pe zi. Efectul apare deja în prima săptămână. În unele cazuri, tratamentul este prelungit la 2 săptămâni. Siropul "Abrol" poate fi utilizat la copii datorită unei forme mai convenabile de eliberare. Medicamentul poate fi luat de la un an. Medicamentul este de obicei bine tolerat de către pacienți, iar numărul de reacții adverse este mai mic decât cel al "ACC". Atunci când intoleranța poate dezvolta o reacție alergică sub formă de urticarie, care se caracterizează prin erupții cutanate și mâncărime. Aceasta este o indicație pentru întreruperea medicamentului. Dispepsia este foarte rară și nu a existat nici o stare de rău de la nivelul SNC. Ca analogul său, "Abrol" nu este recomandat în primul trimestru de sarcină, iar în cele ulterioare - numai cu permisiunea medicului. Costul comprimatelor este de 100-150 ruble.

Lazolvan: preț și caracteristici

Medicamentul este o soluție limpede sau maronie, care este utilizată în interiorul sau pentru inhalare. Ingredientul activ este același cu cel al lui Abrol. Medicamentul ajută la creșterea secreției și crește activitatea ciliară. Este contraindicat pentru intoleranță, lactație și primul trimestru de sarcină (2 și 3 - cu precauție sub supravegherea unui medic). Ambroxol are capacitatea de a penetra bariera placentară, dar efectul direct asupra fătului nu a fost dovedit. Cu toate acestea, se recomandă aplicarea acesteia în această perioadă numai cu indicații stricte. O caracteristică a medicamentului este un astfel de efect secundar, ca o încălcare a percepției gustului, dar se întâmplă destul de rar. Avantajul medicamentului este absența interacțiunilor nedorite cu medicamentele. Poate spori penetrarea în secrețiile bronșice ale amoxicilinei, eritromicinei și cefuroxinei. Din ce în ce mai mulți experți îl recomandă "Lasolvan". Prețul pentru acesta este de 200-220 de ruble.

"Fluimucil"

Ingredientul activ este acetilcisteina, ca în "ACC".

"Mukaltin"

Acesta este un preparat de origine vegetală, deoarece conține polizaharide din medicamentul Althea. Un astfel de analog al "ACC" este mai ieftin decât alte medicamente. Extractul de rădăcină medicinală stimulează epiteliul ciliat, rezultând o secreție crescută și o secreție îmbunătățită de spută. Medicamentul nu este toxic și nu irită. Nu luați medicamente în prezența alergiilor, precum și cu ulcer peptic și gastrită. Datorită prezenței polizaharidelor, este prescris cu atenție la pacienții cu diabet zaharat. "Fluimucil" sau "Mukaltin" sunt un înlocuitor demn de "ACC". Preț - 20-30 ruble.

"Mukosol"

Un medicament eficient bazat pe carbocisteină. Acțiunea se bazează pe activarea transferazei sialice, care este o enzimă a celulelor calciforme concentrate în mucoasa bronșică. Prin stabilizarea sialomucinelor și reducerea cantității de glicopeptide, vâscozitatea sputei scade. Se separă mai bine, iar tusea devine mai puțin intensă. Datorită secreției imunoglobulinei A, apare o creștere a clearance-ului mucociliar. Particularitatea este că ingredientul activ al medicamentului nu irită mucoasa a tractului gastro-intestinal. Siropul de "mucozol" este prescris pentru patologiile sistemului bronho-pulmonar, precum și pentru sinuzită. Nu trebuie utilizat pentru alergii, fenilcetonurie (dacă există aspartat), sarcină, insuficiență renală. De asemenea, pentru granule este contraindicată administrarea de către copii sub 12 ani. Carbocisteina cauzează adesea efecte secundare precum greața, durerea epigastrică și diareea. Costul este de 150-190 de ruble.

„Bromhexin“

Efectul expectorant se datorează depolimerizării moleculelor de mucopolizaharidă. În plus, medicamentul activează producerea agentului tensioactiv, care crește stabilitatea celulelor alveolare. Toate acestea contribuie la protejarea tractului respirator și îmbunătățesc reologia secrețiilor bronșice.

Preparatele la rece pot îmbunătăți semnificativ starea pacientului și pot accelera recuperarea. Acetilcisteina și analogul ACC pot fi utilizate pentru aceasta. Este mai ieftin să cumperi analogi, dar înainte de asta ar trebui să consulți un doctor. Orice medicamente necesită consiliere de specialitate.

ACC în timpul sarcinii

În timpul sarcinii și alăptării, nu se recomandă administrarea ACC în interior, dar riscul minim este prezent în timpul inhalării, care acționează chiar în centrul inflamației, nu permite ca ingredientul activ să intre în sânge. ACC pentru inhalare în timpul sarcinii poate fi prescris de către un medic, calculând individual doza de medicament.

Contraindicații

ACC pentru tratamentul tusei are o listă minimă de contraindicații, dar înainte de a lua medicamentul este important să le acorde atenție:

  • Hipersensibilitate la compoziția medicamentului.
  • Intoleranța la zahărul artificial.
  • Creșterea riscului de sângerare pulmonară sau intestinală.
  • Patologie severă a ficatului, a rinichilor.
  • Perioada de sarcină și lactație.

Este interzisă combinarea medicamentului cu medicamente antitusive de acțiune centrală, deoarece acest lucru poate provoca stagnarea mucusului, crescând riscul complicațiilor.

Efecte secundare

În cazuri rare, după administrarea medicamentului, se pot produce reacții adverse nedorite, incluzând:

  • Greață.
  • Încălcarea scaunului, disconfortul, durerea abdominală.
  • Dureri de cap.
  • Tinitus.
  • Palpitații.
  • Scăderea tensiunii arteriale.
  • Reacții alergice cutanate sau bronhospasm.

Mulți medici susțin că riscul de efecte secundare crește odată cu nerespectarea dozei recomandate de medicamente sau a prezenței contraindicațiilor pentru pacientul din istoria pacientului. Dacă vă simțiți mai rău după ce ați luat medicamentul, trebuie să întrerupeți tratamentul, consultați un medic care poate ajusta doza sau ridica un medicament similar, dar cu o compoziție diferită.

Revizuiri de droguri

ACC - de mult timp pe piața medicamentelor pentru tratamentul tusei.

Prețurile pentru medicamente pot diferi ușor de cele oferite, deoarece totul depinde de regiune, de lanțul de farmacie însuși. În medie, puteți cumpăra un ACC la următorul preț:

  • ACC granule 100mg 20pcs - 135 ruble.
  • ACC granule 200mg 20pcs - 245 ruble.
  • ATC Long 20pcs - 470 de ruble.
  • ACC sirop pentru copii 20 mg / ml 200 ml - 360 ruble.

Analogici ieftine ACC

Medicamentul ACC este destul de popular printre populație, însă, având în vedere costul său, mulți încearcă să găsească un medicament similar cu același efect terapeutic. Industria farmaceutică oferă o listă destul de mare de medicamente care să permită înlocuirea ACC. Astfel de medicamente sunt produse de producători interni sau străini, pot avea o compoziție diferită, dar pot face față și simptomelor de tuse, subțire și spută. Dacă vorbim despre analogii structurali ai ACC, ele sunt, de asemenea, furnizate cumpărătorului, în timp ce prețurile lor sunt mult mai mici decât pe marcă.

Oricare dintre medicamentele de mai sus are argumente pro și contra, cu care este important să se cunoască înainte de a cumpăra și a lua. Adesea, analogii ieftini nu sunt mai răi decât medicamentele de marcă. Cel mai bine este să aveți încredere în medicul care va selecta cel mai eficient medicament pe baza rezultatelor examinării și a diagnosticului.

Acetilcisteina sau ACC - care este mai bine?

"> Cel mai apropiat și cel mai accesibil analog al ACC este acetilcisteina, care este o formă bugetară a medicamentului producătorilor ruși. Acetilcisteina are același mecanism de acțiune ca și ACC, are un efect mucolitic pronunțat, expectorant, este utilizat pe scară largă în tratamentul bolilor sistemului bronhopulmonar. Acetilcisteina, este un analog structural al ACC, dar este diferit - producătorul. Drogul este o dezvoltare a companiilor farmacologice interne. Forma de eliberare - pulbere pentru prepararea unei băuturi calde, conține 100, 200 sau 600 mg de ingredient activ. Regimul medicamentului este identic cu ACC, poate fi utilizat pentru copii de la 1 an. Costul medicamentului în farmacii este de la 125 ruble pe pachet de 10 pachete.

ACC și Bromhexine - ce să aleg?

"> Este posibil să se înlocuiască recepția ACC cu un medicament cum ar fi Bromhexine, care are capacitatea de a subțiri sputa, au un ușor efect antiinflamator și bronhodilatator. Componenta activă a medicamentului este clorhidratul de bromhexină, care răspunde în mod eficient bolilor infecțioase ale bronhiilor și plămânilor, este indicat pentru tratamentul bronșitei, astmului bronșic, emfizemului pulmonar și altor patologii. Bromhexina are un efect terapeutic diferit, astfel încât, dacă medicul a prescris o programare a unui ACC, nu se recomandă înlocuirea cu bromhexină. În unele cazuri, ambele medicamente pot fi utilizate în terapia complexă pentru tratamentul bolilor care afectează plămânii și bronhiile. Bromhexin are capacitatea de a nu numai să atenueze sputa, dar și să înăbușe tusea, să accelereze perioada de recuperare. Tabletele de brometină sau siropul pot fi administrate copiilor începând cu 6 luni. Medicamentul are un preț accesibil care nu depășește 90 - 110 ruble pentru un pachet de 20 de tablete sau 120 de ruble pentru un sirop de 100 ml.

Ce este mai bun ACC sau Ambrobene?

"> Pentru tratamentul bolilor sistemului bronhopulmonar, se utilizează adesea Ambroben, al cărui ingredient activ este Ambroxol. Ambrobenul nu este un analog structural al ACC, dar are, de asemenea, un bun expectorant, efect antiinflamator. Ambrobenul, spre deosebire de ACC, are un efect analgezic, antiviral, antiinflamator. Medicamentul este produs în mai multe forme - sirop de tuse, tablete, soluție pentru inhalare, adesea utilizat în pediatrie și pulmonologie. Spre deosebire de ACC, Ambrobene are o listă mai largă de proprietăți terapeutice, de asemenea, un cost mediu. Efectul tratamentului cu Ambrobene se va observa deja în a doua zi după aplicare. Costul Ambrobenei în farmacii este de 140 de ruble pentru tabletele nr. 20 și 160 de ruble pentru un sirop de 100 ml.

ACC sau Mukaltin - care este mai eficient?

"> Un medicament bine cunoscut cu o acțiune mucolitice pronunțată este Mukaltin, care conține în compoziția sa extractul Althea, se referă la mijloace naturale și sigure. Dacă comparăm tabletele Mukaltin sau ACC, putem spune că ultimul medicament este mai puternic, poate face față diferitelor patologii ale bronhiilor, în care există o tuse uscată, cu sputa dificil de separat. Mukaltin este un medicament mai slab, poate fi utilizat împreună cu alte medicamente, este bine tolerat, poate fi administrat femeilor însărcinate. Mukaltin aparține celor mai ieftine analogi ai ACC, al căror preț nu depășește 15 ruble pe pachet de 10 comprimate.

Care este mai bine să alegi Lasolvan sau ACC?

Lasolvan este un analog vrednic al ACC, care are un expectorant, acțiune mucolitice. Lasolvana conține ingredientul activ Ambroxol, deci nu aparține unor analogi structurali, deși are același efect terapeutic. Lasolvan este disponibil sub diferite forme: tablete, sirop pentru copii, adulți, fiole pentru preparate injectabile sau soluții pentru inhalare. ACC și Lasolvan sunt adesea folosite pentru tratarea bolilor sistemului bronhopulmonar, care sunt însoțite de o încălcare a descărcării sputei. Medicamentul nu aparține analogilor ieftini ai ACC, deoarece are un cost relativ ridicat. Cu toate acestea, este posibil să se înlocuiască ACC cu Lasolvan, iar efectul tratamentului va fi vizibil destul de rapid. Tusea Lazar poate fi utilizată atât pentru tuse uscată, cât și pentru umezeală, astfel încât acest medicament poate fi numit un remediu universal pentru tratamentul patologiilor sistemului respirator. Este important să se înțeleagă că utilizarea ambelor medicamente în tratamentul tusei este interzisă.

ACC, în contrast cu Lasolvana, are un efect antibacterian și anti-toxic. Mai mult, mulți pediatri preferă să prescrie Lasolvan copiilor de vârstă mică, deoarece pot fi utilizați de la 6 luni, iar ACC, numai de la 2 ani. Costul tabletelor Lasolvana - 180 ruble pentru 20 de bucăți. Siropul pentru copii costă aproximativ 220 de ruble. Pentru adulți, siropul este de 300 de ruble.

ACC sau Ascoril - ce este mai ieftin?

Ascoril este un medicament universal de acțiune combinată, care este adesea utilizat în tratamentul bolilor sistemului bronhopulmonar. Ascoril are un expectorant pronunțat, efect bronhodilatator, care permite nu numai să se dilueze sputa și să se îmbunătățească secreția, dar și să se amelioreze bronhospasmul. Medicamentul conține guaifenesin, salbutamol, bromhexin, precum și componente auxiliare. Spre deosebire de ACC, Ascoril are un efect terapeutic mai larg, dar în același timp este mult mai scump decât ACC. Disponibil în sirop și tablete, este adesea folosit pentru bronșita obstructivă, tratamentul complex al astmului bronșic și a altor boli grave. Prețul comprimatelor Ascoril este de aproximativ 350 de ruble pe pachet de 20 de piese. Siropul poate fi cumpărat pentru 450 de ruble. În ciuda costului ridicat al medicamentului, în cazul bolilor severe ale sistemului respirator la copii sau adulți, este mai bine să se acorde prioritate Ascorilului. Medicamentul are multe contraindicații, care trebuie citite înainte de a cumpăra și de a lua medicamentul.

Citiți, de asemenea, un articol util și aflați recomandările pentru utilizarea siropului de tuse Ascoril.

Fluimucil sau ACC - ce va ajuta la tuse uscată?

"> Fluimucil este un analog structural al ACC, care conține 100, 200 sau 600 mg de acetilcisteină. Disponibil în mai multe forme, reduce în mod eficient vâscozitatea sputei, se comportă bine cu tusea cu etiologie și intensitate diferită. Diferențele dintre medicamente sunt minore. Astfel, Fluimucil este produs în soluție pentru inhalare și ACC în sirop pentru copii. Inhalarea cu Fluimutsilom poate fi efectuată cu un copil de la 6 luni. Ambele medicamente funcționează bine cu patologia bronhiilor și a plămânilor, dar prețul pentru Fluimucil este puțin mai mic decât la ACC, care este adesea motivul pentru cumpărarea primului medicament. Prețul medicamentului Fluimucil în farmacii este de 120 de ruble pentru 10 comprimate efervescente de 600 mg. Fluimucil în granule 200 mg costă aproximativ 150 de ruble pentru 20 de pungi. Soluția medicamentului poate fi achiziționată la un preț de 200 de ruble pentru 5 fiole.

Medicamentul ACC este un medicament recomandat pentru bolile infecțioase care se caracterizează prin formarea sputei vâscoase dificil de separat. Acest medicament este inclus în lista celor mai importante medicamente și este adesea prescris de medici ca parte a terapiei complexe pentru bronșită, traheită, laringită, sinuzită etc.

Compoziția și proprietățile medicamentului ACC

Componenta activă a preparatului ACC este acetilcisteina, un derivat al aminoacidului cisteină. Componentele auxiliare sunt diferite în funcție de forma eliberării medicamentului.

Acetilcisteina, acționând asupra corpului, are următorul efect:

  • expectorant;
  • mucolitice (secretolitic);
  • detoksitsiuyuschee.

Contribuind la diluție, scăderea vâscozității secreției traheobronsiene și creșterea volumului acesteia, această substanță facilitează excreția acesteia din tractul respirator. De asemenea, contribuie la îndepărtarea proceselor inflamatorii și, în prezența descărcării purulente, ajută la îndepărtarea acesteia din corp.

Aceste efecte se datorează faptului că grupările sulfhidril libere de acetilcisteină rup legăturile disulfidice ale mucopolizaharidelor sputei, care sunt responsabile pentru densitatea sa. Proprietățile de detoxifiere sunt explicate prin activarea sintezei glutationului - o substanță care protejează celulele de toxine. Proprietățile antiinflamatorii sunt obținute prin suprimarea formării radicalilor liberi.

Cum să înlocuiți ACC?

Acest medicament, produs sub formă de tablete efervescente și pulbere cu conținut diferit de acetilcisteină (ACC Inject, ACC 100, ACC 200, ACC 600 Long), are multe analogi. Dacă ACC recomandată de medic nu este disponibilă în comerț, poate fi înlocuită cu următoarele medicamente:

  • Fluimucil (sub formă de granule și tablete efervescente pentru soluție, soluție injectabilă și inhalare);
  • Acestd (sub formă de tablete și tablete efervescente);
  • Mukoneks (sub formă de granule pentru prepararea siropului);
  • Acetilcisteina Sedico (sub formă de granule pentru prepararea unei soluții pentru administrare orală);
  • Aceasta (sub formă de tablete efervescente, soluție pentru inhalare, granule pentru prepararea unei soluții injectabile și administrare internă, granule pentru prepararea unui sirop), etc.

Aceste medicamente exercită efectul lor terapeutic datorită principalului ingredient activ din compoziția lor - acetilcisteina. Unele diferențe se regăsesc în listele componentelor auxiliare, precum și în doza de substanță activă.

De asemenea, în consultare cu medicul, medicamentul ACC poate fi înlocuit cu un medicament care are un efect farmacologic similar, dar se face pe baza altor ingrediente active. De exemplu, pot fi următoarele medicamente:

  • Lasolvan, Ambrobene, Ambrol (ingredient activ - Ambroxol);
  • Bronkatar, Mukosol, Libeksin Muko (ingredient activ - carbocisteină);
  • Bromhexin-Acre, Bromhexin-Ferein, Solvin (ingredient activ - bromhexină), etc.

Pentru a facilita tusea, îndepărtarea secrețiilor bronșice, ca alternativă la prepararea ACC, pot fi prescrise următoarele produse pe bază de plante:

  • Gedelix (pe bază de frunze de iederă);
  • Mukaltin (pe bază de extract de medicament Althea);
  • licorice și altele.

Care este mai bine - ACC, Fluimucil sau Mukaltin?

Nu există un răspuns neechivoc la întrebarea care dintre medicamentele interschimbabile este mai bună. Decizia privind oportunitatea luării uneia sau a altui remediu trebuie luată de către medic, pe baza severității simptomelor, a caracteristicilor bolii, a prezenței comorbidităților și a altor factori.